ABC spawania

ABC spawania

Spawanie to łączenie materiałów poprzez ich nagrzanie i stopienie w miejscu łączenia. Istnieją różne metody spajania przedmiotów, a dobiera się je w zależności od tego, jaki materiał ma być łączony. W czasie spawania trzeba chronić oczy, a służą do tego specjalne szkła spawalnicze, które mocuje się do ochronnych kasków.

Metody spawania. Nie zapominaj o szkłach spawalniczych!

Wyróżnia się kilka metod spawania, spośród których najważniejsze to MMA, MIG/MAG oraz TIG. Każdą z nich stosuje się do innego rodzaju materiału. Oczywiście, bez względu na to, jaką się stosuje, zawsze trzeba pamiętać o szkłach spawalniczych. Najczęściej stosuje się technikę spawania MMA (spawanie elektrodą otuloną), która uznaje się za najbardziej wygodną, gdyż jej zaletą jest przenośność kompletnego systemu spawalniczego. Przy pomocy tej metody można spawać różne rodzaje metali i ich stopów, jednak dużo zależy od umiejętności spawacza – musi on utrzymywać stałą odległość między jeziorkiem spawalniczym a elektrodą. Spawać można również metodą MIG/MAG, która polega na stworzeniu łuku elektrycznego między spawanym materiałem a topliwą elektrodą. Chroniony jest gazem osłonowym MIG (obojętnym) lub MAG (aktywnym). Taki system spawalniczy składa się ze szpuli drutu, uchwytu spawalniczego, prądu stałego, podajnika drutu oraz źródła gazu osłonowego. Ta technika służy do łączenia aluminium, stali węglowej i chromowo-molibdenowej. Automat służący do spawania tą metodą nazywany jest migomatem. W metodzie TIG podczas pracy spawarką łuk elektryczny prowadzony jest między materiałem spawanym a nietopliwą elektrodą, wykonaną z wolframu bądź jego stopów. Metodą tą można spawać wszystko, najlepiej ze wszystkich metod sprawdza się do spalania aluminium. Niestety, aby efekty były zadawalające, potrzebne są precyzja i umiejętności spawającego.

Czym są szkła spawalnicze?

Podczas pracy, do ochrony oczu i twarzy przed niebezpiecznymi czynnikami powstającymi podczas spawania (promieniowanie optyczne, gorące i zimne odpryski metalu, dymy spawalnicze) stosuje się sprzęt ochrony oczu i twarzy, w niektórych przypadkach połączony ze sprzętem ochrony układu oddechowego. Ochronę oczu przed promieniowaniem spawalniczym zapewniają filtry (szkła spawalnicze) montowane w przyłbicach, tarczach, goglach lub osłonach twarzy. W zależności od sposobu techniki spawania i preferencji spawacza stosuje się filtry o różnym stopniu ochrony w zakresie zaciemnienia 3 – 14. Każdy filtr jest oznaczony znakiem producenta, rodzajem stopnia ochrony, znakiem CE i numerem identyfikacyjnym DIN CERTO. Filtry ochronne ze względów bezpieczeństwa, a także z uwagi na właściwą widoczność, stosuje się wraz z szybkami bezbarwnymi zabezpieczającymi obustronnie, powinny być bez wad powierzchniowych takich jak: pęcherze, rysy, zadrapania, wtrącenia, zmatowienia, zniekształcenia powierzchni itp. Ze względu na to, że filtry są nanoszone na szkło, nazywa się szkłami spawalniczymi. Przy użytkowaniu filtrów należy pamiętać, że są one wykonane ze szkła i posiadają krawędzie tnące, więc trzeba je trzymać w palcach w taki sposób, aby nie spowodować skaleczenia.

Spawanie to zajęcie wymagające dużych umiejętności precyzji. Zawsze trzeba pamiętać o tym, by chronić oczy przed promieniowaniem i opiłkami, używając szkieł spawalniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *