Boazeria – plusy i minusy

Boazeria – plusy i minusy

Boazeria do niedawna kojarzyła się nam jako relikt epoki PRL. Dlatego bardzo często pozbywaliśmy się jej ze ścian, szczególnie w przedpokojach i na korytarzach. Obecnie ten rodzaj wykończenia ścian wraca do łask, tym bardziej, że dzisiejsza boazeria znacznie różni się od tej, którą pamiętamy sprzed 30-40 lat. Producenci drewna oferują różnorodne rozwiązania i formy ułożenia drewna na ściennie. Dlatego warto wiedzieć więcej na temat boazerii, a także wszystkich jej zalet i wad.

Jakie rodzaje boazerii można wybrać?

Obecnie możemy zdecydować się na boazerię wykonaną z różnorodnych materiałów. Dzięki czemu możemy ją w pełni dopasować do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Najpopularniejsza boazeria wykonana jest z europejskich gatunków drzew, ale coraz częściej pojawiają się również takie, które wykonane są z egzotycznego drewna. Trzeba jednak pamiętać, że te będą o wiele droższe. Do tańszych rozwiązań należy płyta MDF i LDF, a także materiały syntetyczne imitujące swoim wyglądem drewno.

Jakie zalety posiada boazeria?

Wykorzystanie drewna w mieszkaniu daje przede wszystkim efekt ocieplenia wnętrza. Pomieszczenie staje się przez to bardziej przytulne, a co za tym idzie przyjemniej spędza się w nim czas. Boazeria też dosłownie ociepla wnętrze, gdyż jest doskonałą warstwą izolującą. Tłumi ponadto hałasy, co znacznie wycisza wnętrze.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że drewno można wykorzystać do aranżacji praktycznie każdego pomieszczenia. Boazeria może być położona zarówno w „suchych” wnętrzach (sypialnia, salon), jak i „wilgotnych” (łazienka, kuchnia). Jednak decydując się na wyłożenie podłogi czy ścian drewnem w łazience, trzeba pamiętać o wyborze odpowiedniego gatunku drewna i jego stosownym zabezpieczeniu (sprawdzą się tu egzotyczne gatunki drewna oraz olejowanie).

Z uwagi na różne możliwości wykończenia drewna można go używać zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach wnętrza. Wykorzystanie kolorowych farb jeszcze bardziej zwiększa możliwość efektownego zaaranżowania wnętrza.

Kolejnym atutem jest możliwość łączenia drewna różnych gatunków. Wówczas powstaje wyjątkowa boazeria imitująca dawne inkrustacje. Motyw z boazerii można późnej wykorzystać na meblach – np. blacie stołu czy frontach szafek.

Czy boazeria ma jakieś minusy?

Boazeria powinna być kładziona z rozwagą. Drewno może być położone na większości powierzchni w pomieszczeniu. Jednak trzeba pamiętać, że może to przytłoczyć wnętrze i sprawi, że będzie ono wyglądało mało estetycznie i optycznie będzie pomniejszone.

Drewniana boazeria wymaga odpowiedniego zabezpieczeni przed zniszczeniem mechanicznym i ciemnieniem. W salonach, gdzie planowany jest kominek należy drewno pokryć również warstwą preparatu zabezpieczającego przed ryzykiem zapalenia, gdyż drewno jest wysoce łatwopalnym materiałem.

Przed położeniem listew drewna przeznaczonych na boazerię trzeba się upewnić, że są one odpowiednio wysuszone. Położenie wilgotnych desek może sprawić, że boazeria zacznie się „kurczyć”, a co za tym idzie powstaną w niej nieestetyczne szczeliny. To z kolei rodzi konieczność wymiany pojedynczych listew, a nawet całej boazerii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *