Czym jest korozja metalu i jak jej zapobiegać?

Czym jest korozja metalu i jak jej zapobiegać?

 

 

Płot zdaje się być mało znaczącym elementem wyposażania otoczenia domu, ale wcale tak nie jest. Przecież widzą go wszystkie odwiedzające nas osoby. Płot jest więc wizytówką naszego domu. Wystarczą dobre chęci, podkład antykorozyjny i farba do metalu, by mieć piękne ogrodzenie, którego nie będziemy się wstydzić.

Czym jest korozja metalu? Czy podkład antykorozyjny pomoże?

Korozja metal jest to niszczenie metali pod wpływem czynników atmosferycznych, czyli powietrza i wody. Żelazo pokrywa się warstwą rdzy, która tworzy nietrwałą, porowatą warstwę, w związku z czym proces rdzewienia postępuje coraz bardziej w głąb metalu. Cynk, cyna i glin utleniają się na powierzchni. Powstaje cienka warstwa tlenku, która chroni przed dalszą korozją. Temu procesowi podlega także miedź, która w wilgotnym powietrzu pokrywa się zielonym nalotem zasadowego węglanu miedzi, tzw. patyną. Na korozję odporne są metale szlachetne, chrom i nikiel. Chcąc chronić metale przed korozją, musimy pomalować je podkładem antykorozyjnym, pokryć smarem lub warstwą metalu, który jest odporny na korozję.

Czy potrzebujmy podkładu antykorozyjnego, by naprawić metalowy płot?

Ogrodzenie metalowe musimy cyklicznie odnawiać, by metalu nie zaatakowała korozja. Metalowy płot nie niszczy się tak szybko jak drewniany, ale słonce i deszcz również zostawiają na nim swój ślad. Sposób dbania i renowacji zależy od tego, z jakich metali są wykonane poszczególne elementy ogrodzenia. Elementy żeliwne i stalowe trzeba konserwować co 5 lat. Renowację należy rozpocząć od wyczyszczenia powierzchni, czyli usunięcia rdzy, kurzu i starej farby. Robi się to drucianą szczotką, szlifierką lub papierem ściernym. Po oczyszczeniu nakłada się podkład antykorozyjny, a następnie nawierzchniową farbę do metalu, która nadaje kolor. W specjalistycznych sklepach znajdziemy preparaty typu trzy w jednym, które mają właściwości warstwy oczyszczającej, podkładu antykorozyjnego i farby. Jeśli mamy obawy, czy poprawnie odnowimy ogrodzenie, możemy je zdemontować i oddać do specjalistycznego zakładu przeprowadzającego piaskowanie. Elementy aluminiowe nie są tak podatne na korozję jak żeliwo i stal, ale zniszczeniu ulegają miejsca styku aluminium z innym metalem. Pojawia się biały proszek, pod którym powstają ubytki. W takiej sytuacji trzeba je usunąć, a cały płot dokładnie pokryć podkładem antykorozyjnym.

Od ogrodzenia oczekujemy, że będzie solidne, wytrzymałe i trwałe. Jeśli wybierzmy to wykonane
z dobrej jakości metalu, będzie nam służyć przez wiele lat. By tak się stało, musimy pamiętać
o regularnej renowacji ogrodzeń. W przypadku płotów metalowych bardzo ważne jest, by regularnie nakładać podkład antykorozyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *