Czym malować drewno?

Czym malować drewno?

Drewno to piękny i bardzo przyjazny materiał, więc często wybieramy go do dekoracji wnętrz. Minimalistyczne, surowe domy są zdobione naturalnym drewnem, które wprowadza się na przykład w formie balustrad. Aby drewno długo wyglądało pięknie, trzeba je dobrze zabezpieczyć. Możemy do tego użyć bejcy, lakiery, oleju lub farby.

Dlaczego trzeba impregnować drewno?

Drewno, które jest stosowane w budownictwie, zazwyczaj jest miękkie i podatne na degradację. W związku z tym, wymaga zabezpieczenia. Drewno mogą niszczyć promienie słoneczne, deszcz i wilgoć czy ogień. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne sprawiają, że czynniki destrukcyjne wnikają w strukturę drewna. Także wewnątrz domu mogą działać grzyby pleśniowe niszczące strukturę materiału, w którą szybko wejdą owady. Do zabezpieczenia można użyć bejcy, lakieru lub lakierobejcy. Lakier tworzy trwałe i odporne na zniszczenia powłoki. Bejca zaś uwydatnia strukturę drewna i zmienia jego kolor, ale nie jest silnym zabezpieczeniem, więc drewno warto dodatkowo pomalować lakierem. Jeśli chcemy odświeżyć na przykład balustradę, czyli element pionowy, nie można wybrać lakieru czy bejcy, gdyż preparaty mogą spływać i pozostawić brzydkie zacieki. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się produkty w formie żelu, które nie kapią i nie spływają z powierzchni pionowych i łatwiej je aplikować. Można wybrać lakierobejcę, którą można łatwo i wygodnie nanieść na powierzchnię. Produkt dobrze ochroni drewno i nada mu atrakcyjny wygląd.

Jak przygotować drewno do malowania? Jak nakładać bejcę czy farbę?

Przed aplikacją preparatów (bejcy, lakieru lub farby) każdy element musi być odpowiednio przygotowany. Po pierwsze, trzeba dokładnie usunąć stare powłoki lakieru czy farby, gdyż mogą się łuszczyć i pogarszać przyczepność nowej warstwy produktu oraz doprowadzić do powstania wadliwej powłoki. Drewniany element trzeba zeszlifować wzdłuż słojów drewna, najlepiej papierem ściernym o odpowiednio dobranej gradacji. Przed malowaniem musimy dokładnie usunąć pozostały po szlifowaniu pył. Wybrany produkt trzeba aplikować wzdłuż słojów drewna, najlepiej nakładać dwie lub trzy warstwy, pamiętając, by między malowaniem było około 12 godzin przerwy.

Czym jest bejca do drewna? Czy warto nią zabezpieczyć drewno przed zniszczeniem?

Bejca to wodny roztwór barwników i substancji ochronnych, który stosuje się na produkty drewniane. Bejca dobrze wnika w głębsze warstwy drewna, umożliwiając doprowadzenie tam substancji ochronnych i barwiących. Dzięki temu podkreśla urodę drewna, choćby piękne usłojenia – można zmienić kolor stolika czy krzesła, nie odbierając mu naturalnego uroku. Poza wodną bejcą do drewna w sklepach znajdziemy także bejce rozpuszczalnikowe lub olejne. Mają one inny skład i właściwości chemiczne, ale podobne właściwości estetyczne. Bejcę dobieramy do rodzaju drewna, które chcemy odnowić, gdyż każdy gatunek wymaga innego produktu.

W wielu domach wciąż stoją stare, drewniane meble. Doceńmy ich jakość i klasyczną urodę. Kupmy bejcę, lakier lub farbę i samodzielnie odrestaurujmy stół, krzesła lub stolik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *