Jak czyścić kryształowe żyrandole?

Jak czyścić kryształowe żyrandole?

Kryształowe żyrandole to piękna ozdoba domu – dodaje elegancji i pozwala stworzyć naprawdę niesamowite efekty iluminacyjne. Posiadacze kryształowych żyrandoli borykają się jednak często z problem utrzymania ich w czystości – duża ilość elementów oraz delikatny materiał nie ułatwiają pracy. Jak zatem czyścić kryształowe żyrandole, by dodawały blasku i codziennie zachwycały?

Kryształ – delikatny materiał

Czyszczenie kryształowego żyrandola w czasie cotygodniowego sprzątania może ograniczyć się jedynie do pozbycia się z niego kurzu za pomocą specjalnej miotełki. Dobrze jest robić to dosyć regularnie, by nie dopuścić do sytuacji, gdy nadmiar kurzu i innych zanieczyszczeń stanie się trudny do usunięcia.

Od czasu do czasu trzeba jednak dokonać gruntownego czyszczenia żyrandola, by dostać się do wszystkich jego elementów – wówczas należy go odłączyć od prądu i z wielką ostrożnością odczepić od sufitu. Najłatwiej oczywiście rozmontowywać go większymi partami oddzielając od siebie elementy wykonane z różnego rodzaju materiałów.

Mycie i wycieranie

W przypadku kryształowych żyrandoli należy umyć każdy element – część z nich oczywiście myjemy na mokro, ale część koniecznie na sucho. Z żyrandola należy wykręcić wszystkie żarówki. Należy je czyścić za pomocą delikatnie zwilżonej ściereczki. Gdy jednak zabrudzenia okazują się znacznie trudniejsze do usunięcia, wówczas można sięgnąć po wacik nasączony alkoholem. Jedna z zasad czyszczenia lamp mówi, że do mycia żarówek nie można używać tłustych środków. Tłuste preparaty sprawiają, że żarówka nagrzewa się znacznie mocniej, co może grozić jej pęknięciem.

Jak czyścić elementy metalowe?

Elementy metalowe żyrandola kryształowego czyści się za pomocą specjalnego środka do metalu – należy określić rodzaj metalu i dobrać do niego właściwy preparat. Elementy chromowe dobrze jest myć wodą z mydłem, wypłukać i wytrzeć do sucha. Elementy z kutego żelaza myjemy za pomocą szmatki nasączonej naftą – wnika ona w drobne szczeliny i wypłukuje nawet najdrobniejsze zabrudzenia, które się nie kleją. Mosiądz czyścimy z kolei mieszanką wody ze spirytusem. Bez względu na rodzaj użytego materiału zawsze trzeba każdy element wytrzeć do sucha – chodzi o to, by pozostałości wody nie powodowały korodowania. Po osuszeniu można podjąć się polerowania – można zrobić to na sucho lub użyć specjalnej pasty do polerowania lub łagodnego roztworu octowego. To bardzo ważne, ponieważ wypolerowany i zabezpieczony metal jest mniej podatny na matowienie, a z drugiej strony doskonale odbija światło.

Najdelikatniejszy materiał

Elementy szklane lub z kryształu powinny być myte w letniej wodzie z niewielką ilością delikatnego środka do czyszczenia. Później trzeba dokładnie spłukać ten preparat i wypłukać w wodzie z datkiem octu – to zapobiega powstawaniu zacieków. Dla wzmocnienia efektu można przetrzeć kryształowe elementy wacikiem nasączonym alkoholem i polerować. Gdy wszystkie elementy będą suche, żyrandol trzeba poskładać i delikatnie powiesić na miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *