Czy drewno musi się starzeć? Jak je odnowić?

Czy drewno musi się starzeć? Jak je odnowić?

Drewno staje się coraz bardziej powszechnym oraz najbardziej naturalnym materiałem używanym w codziennym życiu. Idzie za tym szereg wątpliwości – jak chronić ów materiał aby nie uległ on starości? Czy da się drewno skutecznie odnowić? Okazuje się że tak, lecz niezbędna jest do tego właściwa impregnacja drewna, o której powiemy w poniższym artykule. Dzięki niej spełni ono swoje ‚powołanie’ przez bardzo długi czas.

 

Jak zabezpieczyć drewno?

Powody dla którego drewno się starzeje są różne – są to nie tylko złe warunki atmosferyczne jak również działanie szkodników oraz różnych owadów. Przedłużenie jego żywotności nie musi być skomplikowane – wystarczy dobrać odpowiedni impregnator. Wybierając go należy zorientować się nie tylko na to jak będzie on chronił nasze drewno ale również na jego wygląd jaki chcielibyśmy uzyskać.

Impregnaty dzielimy na:

  • Barwiące

Podkreślają one przede wszystkim kontury drewna. Nakłada się tylko i wyłącznie na ostrugane elementy jednak nie ma znaczenia czy są to elementy na zewnątrz czy na wewnątrz wybranego przez Ciebie budynku. W ich składzie znajdują się nie tylko środki owado- i grzybobójcze, ale także pigmenty, które zabarwią drewnianą powierzchnię na jeden z odcieni przypominających drewno. Powstają one przede wszystkim na bazie żywic alkidowych. Nie trzeba się więc martwić że kolor drewna w przyszłości wyblaknie. Dobierając dobry impregnator, drewno będzie wyglądać zupełnie jak nowe! W sprzedaży w wielu miejscach można znaleźć także impregnaty wykonane na bazie żywic akrylowych jednak użyć ich można tylko i wyłącznie do powierzchni dokładnie oszlifowanych (po ich użyciu zauważyć można charakterystyczny efekt ‚podnoszenia się drewna’).

 

  • rozcieńczalnikowe

Te doskonale sprawdzą się przy impregnacji płotów, altan lub innych drewnianych elementów wyposażenia ogrodowego, które narażone są na szkodliwe warunki atmosferyczne. Mogą być one stosowane po zewnętrznej stronie budynku ze względu na ich toksyczność, która występuje do chwili jego wyschnięcia.

Wśród impregnatów rozcieńczalnikowych znaleźć można nie tylko takie których użyć można do ‚świeżego drewna’ jak również do chorego już drzewa, np. zaatakowanego przez różne owady czy też grzyby. Impregnaty te występują w postaci bezbarwnej lub zwykłej – w różnych odcieniach interesującego nas brązu. Użyć można ich zarówno do struganego, jak i niestruganego drewna. Jeśli chodzi o sam zabieg impregnacji nie zalecane jest używanie natrysku, jednakże rozprowadzenie go przy pomocy pędzla lub zanurzenie. Po całym procesie impregnacji daną powierzchnię pomalować można również lakierem, a nawet farbą.

Kolejny sposób, który pozwoli na uniknięcie tzw. szarzenia się drewna to malowanie zewnętrzne (skuteczne będą tutaj co najmniej trzy warstwy zabezpieczające wybranym impregnatem). Inny to także lakier wykonany na bazie żywic alkidowych oraz biocydów, ponieważ stanowi on skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV, grzybami, owadami oraz niepożądanym działaniem wilgoci. Jego plusem jest to, że wnika on w strukturę drewna, a zaimpregnowana powierzchnia może ‚oddychać’ – wilgoć zebrana w środku skutecznie odprowadzana jest na zewnątrz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *