Klej na gorąco, w granulkach czy w lasce?

Klej na gorąco, w granulkach czy w lasce?

Kleje na gorąco są coraz powszechniej wykorzystywane w różnych dziedzinach, korzystają z nich zarówno osoby prywatne, jak też firmy i przedsiębiorstwa. Doskonale sprawdzają się w majsterkowaniu, drobnych naprawach czy robieniu ozdób i dekoracji. Z kolei w przemyśle często z ich zalet korzysta branża drzewna, opakowaniowa, budowlana czy samochodowa.

Klej na gorąco w laskach

Kleje do klejenia na gorąco oferowane są w dwóch podstawowych odmianach, to znaczy sztyftach oraz granulacie. W zastosowaniach amatorskich i półamatorskich najczęściej wykorzystywane są sztyfty, a klejenie odbywa się przy pomocy zasilanych za pomocą prądu pistoletów. Pistolety posiadają wewnątrz grzałkę, podgrzewającą dostarczane tworzywo, które w formie płynnej jest aplikowane przez specjalną dyszę. Same laski kleju mają długość od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów, a średnicę od kilku do kilkunastu milimetrów, najczęściej spotyka się sztyfty o grubości 7 mm, 8 mm, 11.2 mm oraz 12 mm. Do produkcji sztyftów producenci klejów na gorąco wykorzystują różne materiały. Najczęściej spotykane są kleje zrobione na bazie polimerów octanu etylowinylu, są one bardzo wszechstronne i uniwersalne. W bardziej przemysłowych zastosowaniach używa się także klejów na wyprodukowanych w oparciu o poliolefiny, poliamidy i poliuretany.

Klej na gorąco w granulkach

Kleje w postaci sztyftów świetnie sprawdzają się przy klejeniu ręcznym, w zastosowaniach przemysłowych znacznie częściej wykorzystuje się granulaty. Pod względem właściwości nie ma znaczenia, czy klej na gorąco będzie w formie sztyftu czy granulek, topi się dokładnie w taki sam sposób i tak samo klei łączone elementy. Granulki są po prostu znacznie wygodniejsze do użycia w przypadku większych urządzeń i maszyn do klejenia, a przemysł często z takich właśnie korzysta. Można je wsypać w większej ilości do zbiornika i nie przejmować się tym, że za chwilę trzeba będzie dołożyć kolejny sztyft. Duże znaczenie ma także cena, w przy granulacie jest ona znacznie korzystniejsza niż w przypadku drugiej odmiany. Co ciekawe, na rynku jest coraz więcej specjalistycznych pistoletów, które są przeznaczone właśnie do kleju w formie granulek. Zapewniają one wysokie parametry pracy, jednak przy ich zakupie trzeba się liczyć z większymi wydatkami.

Który klej jest lepszy

Oba rodzaje klejów na gorąco, czy to w sztyfcie czy granulacie, dokładnie tak samo skleją łączone elementy. To, jaką formę się wybierze, w dużym stopniu będzie zależało od zakresu wykonywanych prac. W domu, kwiaciarni czy warsztacie najlepiej się sprawdzą pistolety na sztyfty. Same urządzenia są stosunkowo tanie i niezawodne, a dodatkowo na rynku jest dostępna niezliczona ilość wkładów o różnych właściwościach. Poszczególne wkłady różnią się od siebie wytrzymałością, temperaturą topnienia oraz kolorem, dzięki czemu można je dobrać do swoich potrzeb. Jeśli ktoś szuka większej wydajności, a jednocześnie potrzebuje kleić dużo i efektywnie, to może pomyśleć o pistolecie do kleju na gorąco w granulkach. Zastosowania przemysłowe to przede wszystkim granulat, profesjonalne pistolety i urządzenia do klejenia korzystają przede wszystkim z takiej formy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *