Kolor metaliczny czyli jaki?

Kolor metaliczny czyli jaki?

Metal jest materiałem bardzo trwałym i przez dziesiątki (setki?) lat niezniszczalnym. Warunkiem jest odpowiednie i systematyczne zabezpieczanie go przed korozją. Płoty, balustrady czy okucia wymagają stosowania preparatów do metali: farb, lakierów i podkładów antykorozyjnych.

Metal jest metal?

Niekoniecznie. Generalnie metale dzielą się na żelazne i nieżelazne i w zależności od tego z czego zrobiony jest płot albo rynny, trzeba dobrać odpowiedni środek do konserwacji. Płoty i balustrady najczęściej robi się ze stali lub stopu żelaza i węgla, czyli żeliwa. Metale żelazne łatwo pokrywają się rdzą i z czasem tracą swą wytrzymałość, trzeba więc je zabezpieczać przed korozją. Rynny produkuje się z cynku lub aluminium czyli metali nieżelaznych i te są odporne na działanie warunków atmosferycznych, nie korodują, ale wymagają ochronnej powłoki utwardzającej. Konserwacja metalowych elementów to jedno, ale równie ważne są względy estetyczne. Używając farby do metalu (najlepsze na rynku – http://www.studiodekoral.pl/produkty/metal-pcv), możemy odmienić stolik z aluminiowymi nogami czy metalowe krzesło ogrodowe. Paleta barw jest tak duża, że tylko wyobraźnia może postawić granice.

Wielozadaniowa farba do metalu

Choćby wybrało się najlepszą i najdroższą farbę, malowanie elementów metalowych nie zda się na nic, jeśli powierzchnia zostanie źle przygotowana do aplikacji. Metal trzeba dokładnie odczyścić i odtłuścić. Powierzchnie powinny być pokryte najpierw warstwą podkładową, ale są to czynności długotrwałe. Malowanie można przyspieszyć, stosując specjalne farby do metalu, które w swym składzie zawierają domieszkę substancji podkładowych, zapobiegających rdzewieniu. Składniki te utleniają się, ale nie na metalu, a w warstwie farby. Elementy metalowe pokryte takimi farbami antykorozyjnymi otrzymują nieco mniej trwałe wykończenie i po kilku latach na powierzchni mogą pojawić się plamki rdzy. Nie będzie to oznaczało, że metal jest niewystarczająco chroniony, ale płot czy balustrada stracą swój estetyczny wygląd. Dotknięty już rdzą przedmiot można pokryć farbą do metalu, którą nakłada się na rdzę. Takie preparaty, przed położeniem pierwszej warstw, wymagają oczyszczenia, a właściwie zdrapania wykwitów tlenów i wodorotlenków żelaza czyli rdzy. Do dobrze odtłuszczonej powierzchni, te dedykowane preparaty, idealnie przylegają i tym samym stanowią długotrwałą warstwę ochronną.

Płoty, balustrady czy meble pokryte farbami mogą uzyskać głębokie, trwałe kolory i błyszczące powierzchnie, ale jeśli wolimy wykończenie półmatowe czy matowe na pewno znajdziemy produkt, który zadowoli nasze estetyczne oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *