Nóż do sera – jak się w tym połapać?

Nóż do sera – jak się w tym połapać?

 

Choć większość osób kupuje sery w plastrach lub kostce, aby zetrzeć je potem na tarce, to prawdziwi smakosze wiedzą, że ser serowi nie równy i do każdego służy inny rodzaj specjalnego noża. Dla osoby niezaznajomionej z tematem jest to przysłowiowa czarna magia, dlatego też w poniższym tekście zostanie wyjaśnione, jaki nóż do sera używany jest przy krojeniu i plastrowaniu konkretnego rodzaju.

Sery – podział na podstawowe rodzaje

Sery dzielą się na dwa podstawowe rodzaje – twarde oraz miękkie. Podział ten powstał ze względu na proporcje wody do suchej masy. Ser świeży zawiera ponad 70% wody i mniej niż 20% suchej masy, zaś w miękkim jest to podział odwrotny. Twardy to np. ementaler, Parmigiano Reggiano, chester i cheddar. Miękkie to camembert, brie i inne. Istnieją także sery topione, półmiękkie i półtwarde. W tej ostatniej kategorii najbardziej popularne w Polsce to edamski i gouda. Każdy wymaga innego noża do krojenia.

Jaki nóż do sera twardego wybrać?

Specjalistyczny nóż ma przeważnie długi trzonek, który jest dłuższy niż samo ostrze, mające kształt trójkątny lub liściowaty. Dobry nóż do sera twardego powinien posiadać ostry czubek, co pozwala na podważanie pokrojonych plastrów oraz samo wkłuwanie się w ser. Popularne i szeroko dostępne są także noże przypominające tasaki. Istnieją odpowiednio rozmiarowe noże do dużych i małych kostek serów. Po pokrojeniu plastry przenosi się na talerze za pomocą specjalnego widelca z dwoma zębami. Wiele noży ma z boku ostrza okrągłe otwory- służą one do uniemożliwiania przywierania plastrom do siebie.

nóż do sera

Noże do serów miękkich

Nóż do sera miękkiego powinien charakteryzować się nieco liściowatym kształtem i wąską klingą, a także być wyposażony w otwory i ząbki na końcu ostrza. Tak samo jak w przypadku noży do twardych serów, ząbki umożliwiają przenoszenie odkrojonych plastrów, a otwory zapobiegają ich przywieraniu podczas krojenia. Istnieją także noże do rozsmarowywania serów miękkich (topionych). Taki nóż do sera nie ma szpica, a okrągłą końcówkę, a na klindze nie powinny znajdować się żadne otwory. Tego typu noże można używać również do masła i dżemu.

Ile kosztuje dobry nóż do sera?

Wydatek tego typu to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych sztuka, a zestawy potrafią kosztować nawet kilkaset złotych. Polecane są noże wykonane ze stali nierdzewnej. Warto wybierać takie, które mają dodatkowo specjalną powłokę, uniemożliwiającą przywieranie do nich sera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *