Pomysły na elewację domu

Pomysły na elewację domu

Elewacja powinna komponować się z otoczeniem, lecz nie znaczy to wcale, że wybierając pomysł na wygląd domu musimy trzymać się utartych rozwiązań. Otynkowanie i pomalowanie ścian zewnętrznych to wcale nie jedyny sposób na ich upiększenie. Sprawdź, jakie pomysły na elewację pomogą Ci uzyskać wymarzony wygląd domu.

W stronę natury

Jeżeli chcesz, aby ściany Twojego domu stanowiły wizualne przedłużenie ogrodu, wybierz naturalne sposoby ich ozdobienia. Jednym z nich jest pokrycie elewacji gałązkami pnącza, które sprawi, że budynek będzie się mienił zielenią nawet wtedy, gdy cały krajobraz utonie w śniegu. Możesz też wybrać roślinę, której liście przebarwiają się na jesień, dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania kolorystyka Twojego domu będzie się zmieniała co kilka miesięcy – wraz ze zmianą pór roku – i na pewno nigdy Ci się nie znudzi.

Elewacja stworzona w harmonii z naturą to także deski okalające wszystkie ściany domu lub tylko jedną z nich. Możesz wybrać zarówno drewno w naturalnym kolorze lub zainspirować się siedzibami Skandynawów, którzy stawiają na wyrazistą czerń. Ciekawe rezultaty przynosi także połączenie desek z kamieniem na powierzchni jednej ściany.

A może kreatywna elewacja?

Nowością, która ma szanse zrewolucjonizować sposób ozdabiania elewacji, jest wprowadzenie na rynek tapet elewacyjnych, wyróżniających się oryginalnym i efektownym wyglądem. Możesz je błyskawicznie nanieść na każde podłoże i nie martwić się o to, że ulegną zabrudzeniu lub zniszczeniu, a gdy Ci się znudzą, po prostu je usuniesz. Dzięki tapetom elewacyjnym wyczarujesz na ścianach domu architektoniczny detal, który zachwycił Cię podczas wakacyjnej wyprawy do Grecji lub stworzysz imitację śródziemnomorskich kamieni czy skandynawskich desek.

Bogactwo wzorów umożliwia również takie pokrycie tapetą ścian, aby uzyskać iluzję cienia rzucanego przez dekoracyjne gałązki drzew lub naśladować kształt obfitego pnącza, oplatającego elewację domu. Tapety są zatem świetną alternatywą dla osób niezdecydowanych, które nie są jeszcze pewne, czy pokryć ściany bluszczem czy raczej obić je ozdobnymi deskami. Sprawdzą się również w przypadku właścicieli nowoczesnych, jednostajnych pod względem kolorystycznych brył, które mogą wyglądać efektownie po dodaniu geometrycznego akcentu lub szalonego wzoru imitującego graffiti. Za pomocą tapet elewacyjnych możesz więc tworzyć iluzje niczym barokowy mistrz pędzla lub dyskretnie upiększyć dom przy wykorzystaniu minimalistycznych ozdobników.

Pnącze, deski, beton, tynk i tapeta – każdy z tych elementów sprawi, że elewacja domu uzyska zupełnie inny charakter oraz unikalny wygląd. Nie ograniczaj się zatem już na wstępie tylko do jednego z nich, lecz śmiało eksperymentuj, by otrzymać upragniony efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *