Rodzaje elewacji. Ich wady i zalety

Rodzaje elewacji. Ich wady i zalety

 

Wykończenie elewacji w dużym stopniu decyduje o wyglądzie domu. W sklepach z materiałami budowlanymi znajdziemy wiele rodzajów farb fasadowych i tynków. Możemy zdecydować się także na elewację klinkierową. Warstwa zewnętrzna domu jest nie tylko jego ozdobą, ale i ochroną przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Jakie zalety i wady mają różne rodzaje elewacji?

Jakie tynki nakłada się na elewacje? Czy trzeba pokrywać nimi elewację klinkierową?

Do tynkowania elewacji domu najczęściej stosuje się tynki cienkowarstwowe, wśród których wyróżniamy tynk silikonowy, akrylowy i mineralny. Cienka i lekka warstwa tynków zewnętrznych zabezpiecza płyty styropianu lub wełny mineralnej przed wpływami atmosferycznymi, a jednocześnie nadaje budynkowi estetyczny wygląd. Tynki cienkowarstwowe można też stosować na betonie lub tynkach cementowych i cementowo-wapiennych. Dobrej jakości tynki są jednak stosunkowo drogie. W związku z tym, podłoże powinno być równe i gładkie, by nie trzeba było wyrównywać go warstwą tynku. Tynków nie trzeba nakładać na elewację klinkierową wykonaną z cegieł lub płytek, gdyż klinkier jest zabezpieczony przed działaniem czynników zewnętrznych. Pamiętajmy, że często wybierane tynki akrylowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a ich wadą jest mała odporność na działania mikroorganizmów.

Czym są elewacja klinkierowa? Zalety i wady takiej okładzinyelewacja klinkierowa

Elewację klinkierową można wykonać z całych cegieł lub płytek. Bardzo ważny jest rodzaj wybranego spoiwa. W przeciwieństwie do elewacji klinkierowej przygotowanej z cegły, płytki klinkierowe tworzą tylko cienką warstwę zewnętrzną, stanowiącą dekoracyjne wykończenie ścian. Okładzina taka musi być trwała, a przede wszystkim szczelnie i elastycznie połączona z podłożem. Jeśli nie będzie dobra, mogą pojawić się nieszczelności, przez które będzie przenikać woda, która zimą zamarznie i rozsadzi połączenie okładziny i ściany. Na okładziny zewnętrzne nadają się płytki mrozoodporne o niskiej nasiąkliwości. Płytki klinkierowe są produkowane w wielu kolorach, zarówno gładkich, jak i cieniowanych. Klinkier świetnie znosi wszystkie warunki atmosferyczne, jest odporny na wodę i zabrudzenia. Oczyszcza się sam podczas deszczu, a jeśli zabrudzenia są duże, wystarczy umyć go wodą z węża ogrodowego.

Co zamiast elewacji klinkierowej? Jaką farbę wybrać?

Jeżeli na ściany nałożymy tynk, można go pomalować. Wybór odpowiedniej farby jest bardzo ważny, gdyż źle dobrana nie połączy się z podłożem i nie spełni właściwie swojej roli. Bardzo dobrą przyczepność do podłoża mają farby akrylowe, które są wybierane najczęściej. Wpływ na to ma połączenie dobrej jakości farby ze stosunkowo niską ceną. Tego typu farby fasadowe sprawdzą się przy malowaniu tynków odnawialnych. Łatwo się nimi maluje, są trwałe, odporne na ścieranie i wodorozcieńczalne. Bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych są farby silikatowe zwane krzemianowymi, którymi maluje się podłoża mineralne. Polecanymi farbami fasadowymi są farby silikonowe, w których spoiwem jest żywica. Oczywiście, nie maluje się nimi elewacji klinkierowej.

Ładna elewacja jest prawdziwą ozdobą budynku, więc jeśli chcemy, by pięknie wyglądała, musimy wybrać odpowiednią farbę lub tynk. Jeżeli decydujemy się na elewację klinkierową, wybierzmy najlepsze płytki lub cegły, które będą prawdziwą ozdobą domu.

 

2 thoughts on “Rodzaje elewacji. Ich wady i zalety

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *