Sortowanie śmieci sanitarnych

Sortowanie śmieci sanitarnych

Odpowiednia segregacja odpadów higienicznych powinna iść w parze z bezpiecznym sposobem gromadzenia zużytych środków sanitarnych. Bardzo ważne, aby pojemnik na śmieci posiadał przyjazną dla użytkownika konstrukcję. Odpadów sanitarnych nie wrzuca się do niebieskiego kubła z papierem, ponieważ nie nadają się one do recyklingu. Jest do nich przeznaczony szary lub czarny pojemnik na tzw. odpady bytowe.

Gdzie wyrzucać śmieci sanitarne?

Wiele osób mylnie sądzi, że zużyte odpady higieniczne trzeba wrzucać do niebieskich pojemników na papier. Nic bardziej mylnego. Niebieski pojemnik na śmieci przeznaczony jest na odpady nadające się do recyklingu, takie jak: gazety, kartony (te, które nie są pokryte folią aluminiową), papierowe torby, papier szkolny oraz biurowy czy też zeszyty. Nie można natomiast wrzucać do niego zabrudzonych lub tłustych odpadów papierowych.

Odpady higieniczne, takie jak waciki, tampony, podpaski czy pieluchy powinny znaleźć się w kuble na tzw. odpady bytowe. Jest to pojemnik na śmieci, w którym gromadzi się wszelkie odpadki nie nadające się do ponownego przetworzenia. Do takich śmieci należą m.in. porcelana, zniszczone ubrania i właśnie odpady higieniczne.

Jaki powinien być pojemnik na śmieci higieniczne?

Łazienki i toalety w miejscach publicznych, ale również w prywatnych domach i mieszkaniach powinny być zaopatrzone w odpowiednie pojemniki na śmieci przeznaczone do wyrzucania zużytych artykułów sanitarnych. Dobrze jeśli tego typu pojemnik na śmieci ma kompaktową konstrukcję, która umożliwi zamontowanie go nad podłogą. Dzięki temu, możliwe będzie wygodne mycie podłóg bez konieczności podnoszenia kubła za każdym razem.

Na rynku dostępne są też specjalne pojemniki z czujnikami ruchu, których pokrywa otwiera się w sposób automatyczny już w momencie zbliżenia do niej ręki. Dodatkowo wyposażone są one w estetyczną tackę wrzutową zasłaniającą wnętrze pojemnika.

Oprócz tego, warto zastanowić się nad pojemnikiem na śmieci, w którym znajduje się specjalny granulat absorpcyjny lub żel zapachowy. Ma on działanie wysuszające. Dobrze dezynfekuje oraz likwiduje on wszystkie nieprzyjemne zapachy.

Wiele pojemników wyposażonych jest jeszcze w gumowy pierścień, który znacznie ułatwia mocowanie foliowych worków na odpady sanitarne. Należy także zwrócić uwagę na rodzaj worków. Najlepiej wybierać te o większej pojemności (np. 120 litrów) oraz zwiększonej trwałości. Dobrze jeśli worki na odpady sanitarne będą miały taśmę do zaciskania. Dzięki niej, nie trzeba będzie brudzić rąk i tracić czasu na wiązanie pełnych worków.

Kosze przeznaczone na segregację odpadów

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pojemnika na śmieci sanitarne?

Przy podejmowaniu decyzji o zaopatrzeniu swojego lokalu w odpowiednie pojemniki na śmieci sanitarne do łazienek czy toalet, warto zorientować się czy producent gwarantuje umowę serwisową. Wiele firm zapewnia bowiem montaż oraz regularną wymianę takich pojemników na czyste. Oprócz tego, proponuje ze swojej strony właściwą segregację oraz utylizację higienicznych odpadów. Warto także zapytać o doradztwo w kwestii właściwego wyposażenia swoich łazienek.

Wyposażenie toalet i łazienek w odpowiednie pojemniki na śmieci sanitarne znacząco poprawi jakość higieny i estetyki pomieszczeń, ale przede wszystkim ochroni instalacje sanitarne przed zapychaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *