Style aranżacji wnętrz

Style aranżacji wnętrz

Czasem ktoś mówi, że lubi minimalizm, inni opowiadają o swoich sypialniach w stylu boho, a nam wydaje się, że lubimy klasykę, ale co to właściwie znaczy? Czy wszystkie style aranżacji wnętrz są dziś modne, a może wybierać meble do salonu lepiej nie ryzykować, opierając się tylko na własnym guście? Poznaj podstawowe, wiodące dziś style w aranżacji wnętrz.

Styl klasyczny

W tym stylu kluczowe wyznaczniki to prostota, elegancja, dobrej jakości materiały. Przy wyborze mebli kieruj się jakością, naturalnością materiałów – idealne będzie naturalne drewno ale lakierowane. Przydadzą się eleganckie tkaniny – długie, miękkie zasłony, puszyste dywany. Meble wybieramy i ustawiamy kompletami, parzyście i symetrycznie. Kolory wybieramy stonowane, z naturalnej palety barw. Całość aranżacji musi być stonowana i spójna.

Styl rustykalny

Rustykalny, czyli inaczej wiejski, sielski. Królować muszą naturalne materiały – głównie drewno, nawet surowe. Stronić należy od plastiku, metalu, za to świetne wrażenie zrobią klasyczne wytwory rąk gospodyń wiejskich – koronkowe obrusy, szydełkowe zasłony. Wybierając ten styl, warto zdecydować się na motywy ze sztuki ludowej jako elementy zdobnicze. Całości dopełnią wazony z polnymi kwiatami i szydełkowe poduszki, narzuty na kanapę.

Styl romantyczny

To bardzo łagodny, stonowany i przytulny sposób aranżowania wnętrz. Decydując się na niego, wybieraj pastelowe kolory – róż, kremowy, błękitny, seledynowy, motywy kwiatowe. Postaw na miękkość linii, liczne tkaniny – zasłony, narzuty, pokrowce, poduszki. Możesz też sobie pozwolić na liczne bibeloty z porcelany czy kamionki.

Styl prowansalski

Już swoją nazwą nawiązuje do regionu, z którego się wywodzi, czyli z Prowansji. Pomieszczenia urządzone w tym stylu muszą być jasne i sprawiać wrażenie pełnych słońca. Kolory, które muszą się pojawić to biały, kremowy, lawendowy i seledynowy. To taka trochę odmiana stylu rustykalnego, ale z duża domieszką elegancji. Meble powinny być zdobione, przeszklone, mile widziane są witrynki czy wysokie, lekkie stoliki – wszystkie najlepiej w kolorze białym.

Styl skandynawski

Chyba ulubiony styl Polaków, jeśli nie całej Europy (a stało się tak za sprawą znanej skandynawskiej sieci meblowej). Styl ten charakteryzuje się minimalistycznymi wykończeniami, duża praktycznością, mnogością rozwiązań modułowych. Materiały głównie naturalne, nieuszlachetniane – nielakierowane drewno, len, bawełna. W stylu tym można sobie jednak pozwolić na odrobinę szaleństwa w kolorach i fakturach dodatków.

Styl minimalistyczny

To styl, który, wbrew pozorom, jest dość trudny, bo wymaga sporo dyscypliny. Nie ma w nim ozdób, kolorów. Tak urządzone wnętrze powinno być w miarę możliwości monochromatyczne, z kanciastymi meblami stanowiącymi gładkie tafle, najlepiej nawet bez uchwytów. Wszystkie elementy – meble, oświetlenie – muszą być jak najprostsze, spójne. Bardzo ważne jest też oświetlenie – dość mocne, raczej chłodne lub neutralne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *