Typowe błędy przy lakierowaniu

Typowe błędy przy lakierowaniu

Lakierowanie wewnętrzne wydaje się prostą czynnością, którą można skończyć w kilka godzin i niewymagającą dużego doświadczenia. Nic bardziej mylnego. To właśnie niedoświadczeni fachowcy i amatorzy doprowadzają do wystąpienia wielu błędów. Sprawdźmy, jakie błędy są najczęściej popełnione podczas lakierowania.

Pęcherzyki powietrza

Pęcherzyki powietrza na lakierach wewnętrznych powstają najczęściej z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest wysoka temperatura podłogi. Najczęściej wynika to z faktu położenia pokoju i okien w nim. Posadzka, na która padają promienie słoneczne, będzie miała wysoką temperaturę. Doprowadzi to do tego, że lakier wewnętrzny będzie znacznie szybciej schnąć, a przez to nie dojdzie do procesu zapienienia i odpienienia lakieru. Powstaną pęcherzyki powietrza, widoczne gołym okiem. Drugą sytuacją jest korzystanie z lakieru niezgodnie z jego przeznaczeniem. Producenci zamieszczają konkretne zalecenia odnośnie ich produktu. Ważnym jest, by dokładnie się wczytać w instrukcję obsługi. Schowajcie dumę do kieszeni i przestudiujcie materiał, którym będziecie pracować.

Brudna powierzchnia

Źle wyczyszczona powierzchnia spowoduje, że pod lakierem będą znajdować się różne, nawet najmniejsze kawałki piasku, drobinki kurzu i wiele innych. Doprowadzi to do wystąpienia wypukleń na parkiecie. Będą wyglądały niczym małe bąbelki powietrza.

Złe narzędzia

Złe narzędzia do lakierów wewnętrznych często doprowadzają do wystąpienia wielu błędów. Podczas pracy wykorzystuje się takie przyrządy, jak blacha parkieciarska, pędzel oraz wałek. Nie musimy chyba wspominać, że wszystkie te narzędzia powinny być czyste przed nakładaniem lakieru? Dodatkowo, należy usunąć luźne runo w wałkach, zarówno moherowych, nylonowych, jak i welurowych. Jest to bardzo proste. Wystarczy wykorzystać do tego odkurzacz, lub po prostu je wyczesać.

Niezastosowanie lakieru podkładowego

Do lakierów wewnętrznych należy również lakier podkładowy. Jak sama nazwa wskazuje, nie jest on główną warstwą podczas lakierowania, jednak nie jest on mniej ważny. Lakier podkładowy wykorzystywany jest do gruntowania parkietu. Dzięki temu, o wiele łatwiej jest nałożyć główną warstwę lakieru. Ponadto, dodatkowo zabezpiecza on parkiet, wypełnia pory w drewnie, a także zapobiega zapadaniu się lakieru. Należy pamiętać, by dobrać odpowiedni lakier podkładowy. Zależy to od rodzaju drewna, które będziemy lakierować. Tak jak było wcześniej powiedziane, trzeba zwrócić szczególną uwagę na zalecenia producenta.

Nieodpowiednie proporcje

Korzystanie z lakierów wewnętrznych dwuskładnikowych, wiąże się z mieszania ze sobą dwóch składników. Są to: baza oraz utwardzacz. Jeżeli odmierzymy złe proporcje, lakier najprawdopodobniej zaschnie o wiele szybciej. Dodatkowo, powłoka stanie się mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne i może być znacząco krucha. Właśnie dlatego, ponownie przypominamy – zawsze zapoznawajcie się z instrukcją od producenta.

Podsumowanie

Lakiery wewnętrzne są doskonałe do zakonserwowania parkietu  i zapewnienia mu odpowiedniej ochrony. Nie ważne czy sami z nim pracujecie, czy wynajmujecie ekipę. Jeżeli nie chcemy, by wystąpiły błędy, nie dopuszczajmy do tego, by powyższe sytuacje się zdarzyły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *