Jak unikać błędów podczas malowania?

Jak unikać błędów podczas malowania?

Malowanie nie jest wcale trudne. Odnowić ściany można równie dobrze samodzielnie bez potrzeby zatrudniania ekipy budowlanej. Nie każdy jednak robi to prawidłowo, dlatego też trwałość nałożonej warstwy farby nie jest zbyt długa. Jak zatem unikać błędów podczas malowania? Co ciekawe, często dotyczą one nie tylko amatorów, ale i profesjonalistów.

Jak ważne jest dobre przygotowanie podłoża?

Wiele osób niestety pomija etap odpowiedniego przygotowania podłoża do malowania. Myślą one, że pod nową warstwą farby wszelkie niedoskonałości będą niewidoczne. Tymczasem przygotowanie podłoża ma kluczowe znaczenie dla efektu końcowego pracy. Uwzględnić należy oczywiście przede wszystkim stan powierzchni. Trzeba ją dokładnie oczyścić, odtłuścić i obejrzeć. Wszystkie pęknięcia i uszkodzenia muszą zostać naprawione, a łuszczące się powierzchnię dawnych warstw usunięte. Całość powinno się także zagruntować przy pomocy odpowiedniego preparatu.

Jak wybrać odpowiednie farby i narzędzia?

Źle dobrane materiały malarskie mogą spowodować całą masę kłopotów w czasie malowania. Przede wszystkim pędzle słabej jakości mogą gubić i pozostawiać na ścianie włosie. Ich usunięcie nie jest proste i zajmuje wiele czasu. Dlatego też warto zainwestować w dobrej jakości pędzle. Równie ważnym elementem jest wybór wałka malarskiego. Faktura nieodpowiednio dobrana do rodzaju farby może znacząco utrudnić jej równomierne rozprowadzanie na malowanej powierzchni. Przed zakupem trzeba więc zapoznać się z etykietą farby.

Okazuje się, że problemem może być także zbyt mocna taśma malarska, która odchodzi od podłoża wraz z farbą czy tynkiem. Z kolei zbyt słaba może się łatwo odkleić. Przy czym warto pamiętać, że taśmę odkleja się w momencie, gdy farba jest jeszcze mokra. Nieco więcej uwagi należy też poświęcić wyborowi farby. Te tańsze lub zbyt mocno rozcieńczone mają słabe właściwości kryjące. W takiej sytuacji może być konieczne nawet kilkukrotne malowanie ściany.

Wałek malarski i biała farba

Czym grozi niewłaściwe aplikowanie farby?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas malowania jest pokrywanie farbą powierzchni jeszcze wilgotnej. Ściana przygotowana do malowania musi być sucha, inaczej farba traci swoją przyczepność, a na ścianie powstawać mogą pęcherze. Klasycznym błędem jest także nierówne malowanie, które prowadzi do tworzenia się na powierzchni ściany smug czy przebarwień. Farbę powinno zawsze aplikować się z góry do dołu lub w tak zwaną literę V. Kolejne fragmenty należy malować póki farba jest jeszcze mokra. Warto też pamiętać, aby nie dociskać za mocno wałka do ściany. Gęste farby mogą wówczas pozostawiać na malowanej powierzchni ślady brzegów, a rozcieńczone rozpryskują się.

Jak przygotować odpowiednie warunki do malowania?

Przed rozpoczęciem malowania trzeba zapoznać się z zaleceniami producenta farby, które znajdują się na jej opakowaniu. Najważniejszymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę są wilgotność powietrza oraz temperatura. Najlepiej malować w temperaturze 18-25 stopni Celsjusza. Za suche powietrze powoduje szybkie wysychanie farby, co przekłada się na trudności w robieniu ewentualnych poprawek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *