Jak uniknąć wpadek podczas lakierowania podłogi?

Jak uniknąć wpadek podczas lakierowania podłogi?

 

Drewniana podłoga to marzenie wielu osób, bo trudno sobie wyobrazić mieszkanie z klasą z byle jaką podłogą. Drewno może być wyjątkową ozdobą, jeśli będzie odpowiednio zabezpieczone, a później konserwowane.

Szybko się nie da

Deski podłogowe lub parkiet, zarówno całkiem nowe, co po renowacji wymagają zabezpieczenia. Surowe drewno, po zeszlifowaniu, wygładzeniu pokrywa się najczęściej lakierem lub lakierobejcą, która nada podłodze wybrany kolor. Dzięki temu powstanie powłoka odporna na mechaniczne uszkodzenia, wodę, plamy i przypadkowe zalanie chemikaliami. Aby podłoga służyła wiele lat i nienagannie wyglądała, trzeba dobrać odpowiedni preparat, użyć właściwych akcesoriów do nakładania  i poprawnie przygotować drewnianą powierzchnię. Zabezpieczanie podłogi wymaga sporo czasu, więc trzeba pracę dobrze zaplanować.

Błędów nie popełnia ten, kto nic nie robi

lakierowanie podłogi

Podłogę z łatwością można polakierować samodzielnie, ale pod warunkiem przestrzegania kilku zasad. Po pierwsze trzeba dobrać odpowiedni preparat, najlepiej korzystając z porady fachowca. On zapewne zapyta z jakiego gatunku drewna jest podłoga i czym została zaimpregnowana. Nawet jeśli obsługa sklepu wyjaśni jak maluje się podłogę, to i tak trzeba dokładnie przeczytać na etykiecie lakieru zalecenia producenta i ich przestrzegać. Drugim istotnym warunkiem poprawnego zabezpieczania podłogi jest dobór właściwych narzędzi i akcesoriów. Najczęściej używa się i wałka i pędzla, ale oba narzędzia powinny być dobrane do rodzaju i składu preparatu. Wałek zapewni malowanie bez smug, zaś pędzel jest niezbędny do wykończenia, malowania wąskich przestrzeni przy listwach. Istotne jest także z jakiego surowca zrobiony jest pędzel. Gdy będziemy malować lakierem wodorozcieńczalnym trzeba użyć pędzla ze sztucznego włosia, zaś naturalnego gdy preparat jest rozpuszczalnikowy. Po trzecie trzeba pamiętać, że podczas lakierowania podłogi pomieszczenie nie może być ani za zimne ani za gorące i nie powinno być mocno prześwietlone słońcem, bo wszystkie te czynniki mają wpływ na końcowy wynik pracy. Czwarty i kto wie czy nie najważniejszy warunek udanego zabezpieczania podłogi, to przygotowanie powierzchni. Podłoga musi być idealnie sucha, czysta i perfekcyjnie odpylona. Powierzchnię przeznaczoną do malowania należy dokładnie odtłuścić (benzyną ekstrakcyjną lub lakową). Po położeniu pierwszej warstwy lakieru trzeba odczekać czas wyznaczony przez producenta preparatu, by podłoga całkowicie wyschła. Niekiedy tę pierwszą, suchą warstwę trzeba lekko przeszlifować, zanim położy się ostateczną powłokę.

Jeśli uda się nie popełnić podstawowych błędów i na lakierowanie przeznaczy się wystarczającą ilość czasu, to przez wiele lat piękna podłoga będzie cieszyć oko. No i ta satysfakcja, że zrobiliśmy to samodzielnie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *