Wykończenie wnętrza – czy malarz pokojowy jest potrzebny?

Wykończenie wnętrza – czy malarz pokojowy jest potrzebny?

Jeszcze kilka lat temu wszystkie mieszkania wyglądały tak samo, a odświeżenie jego wyglądu oznaczało konieczność zatrudnienia ekipy. Na ściany często bowiem kładziono tapety, a te trudno było nałożyć samemu. Obecnie mamy duży wybór farb i dodatków, a sprzedawane materiały mają bardzo dobrą jakość. Malowanie ścian możemy przeprowadzić we własnym zakresie, ale można również zatrudnić profesjonalną ekipą.

Malowanie ścian okiem profesjonalistów

Na forach internetowych znajdziemy dyskusje o tym, czy warto zatrudnić profesjonalną ekipę malarzy. Wielu rozmówców narzeka na malarzy, a inni piszą, że samodzielne malowanie ścian może nas przerosnąć. Wszystko zależy od tego, ile mamy czasu i na jakim efekcie nam zależy. Jeśli czasu brakuje, wynajmijmy firmę, która zrobi to za nas. Pamiętajmy, że na wygląd pomieszczenia wpływ ma nie tylko profesjonalny sprzęt i markowe farby, ale i doświadczenie malarza. Malowanie ścian może nie wydawać się wielką sztuką, ale przecież trzeba jeszcze odpowiednio przygotować powierzchnię i wybrać najlepsze produkty. Ponadto, dobre firmy remontowe współpracują z dekoratorami wnętrz, którzy pomogą w wyborze odpowiedniego koloru farby. Fachowa wiedza pozwoli szybko dobrać odpowiedni materiał, czyli grunt, farbę czy dekoracyjną strukturę. Profesjonaliści zajmują się nie tylko malowaniem ścian, ale pokryją farbą również okna, drzwi, grzejniki i listwy przypodłogowe. Za ich usługi trzeba jednak zapłacić, a czasami zależy nam na obniżeniu kosztów.

Jak przygotować się do samodzielnego malowania ściany?

Możemy także sami pomalować ściany. Decydujmy się na to tylko wtedy, gdy ściany są już wygładzone i nie ma na nich żadnych większych pęknięć. Z małymi naprawami poradzimy sobie sami, ale duże rysy mogą oznaczać, że tynk nie jest stabilny, a ten problem mogą rozwiązać tylko profesjonaliści. Samodzielne malowanie ścian będzie udane pod warunkiem, że przy okazji niczego nie zniszczymy. Zapytajmy o radę specjalistów, kupmy odpowiednie farby i dobrze przygotujmy ściany. Perfekcyjnie zaplanowana renowacja mieszkania, przeprowadzona bez pomocy fachowców, będzie opłacalna, jeśli dobrze wszystko zrobimy i nie zmarnujemy drogich materiałów. Z pokoju, który chcemy odnowić, najlepiej wynieść wszystkie meble i inne sprzęty, a to, co musi zostać, osłońmy grubą folią malarską.

Czy ściany są gotowe?

Przed malowaniem ścian, musimy sprawdzić, czy tynk dobrze się trzyma. Miejsca, w których jest ubytek, trzeba wyczyścić i zagruntować, a następnie uzupełnić tynkiem tego samego rodzaju. Przed malowaniem ścian musimy zadbać o to, by były one proste i gładkie. Wszystkie dziury i głębokie rysy trzeba oczyścić i zagruntować. Ewentualne ubytki należy uzupełnić zaprawą szpachlową, a do drobnych pęknięć wystarczy masa akrylowa.

Ładnie pomalowane mieszkanie wygląda pięknie i zachęca, by często w nim przebywać. Jeśli sami zabierzemy się za malowanie ścian, a praca zakończy się sukcesem, będziemy mogli być z siebie dumni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *