Gdzie powinny znaleźć się srebrne łyżeczki na stole?

Gdzie powinny znaleźć się srebrne łyżeczki na stole?

Prawidłowe ułożenie sztućców na stole może wydawać się skomplikowane, zwłaszcza na eleganckich przyjęciach. W rzeczywistości jednak zasady są proste i bardzo logiczne. Sprawdźmy zatem gdzie na stole powinny znaleźć się srebrne łyżeczki, a gdzie widelec do dania głównego.

Organizując uroczyste przyjęcie powinniśmy zwrócić uwagę na najdrobniejsze szczegóły, które tworzą podniosłą atmosferę i zapewniają komfort gościom. Chcąc dobrze wypaść musimy zatem odpowiedzieć na pytanie – gdzie umieścić srebrne łyżeczki, a gdzie powinny znajdować się sztućce do ryb?

Gdzie widelec do przystawki, a gdzie srebrne łyżeczki do herbaty?

Nakrywając do stołu musimy pamiętać o położeniu najpierw dużego, płaskiego talerza, który będzie służył jako podkład dla innych naczyń. Najlepiej sprawdzają się talerze okrągłe, niekoniecznie wykonane z tego samego materiału, co reszta nakryć. Ułożenie sztućców takich jak widelce do dania głównego, łyżki do zupy czy srebrne łyżeczki do herbaty również nie powinno nastręczyć nam problemów – wystarczy, że będziemy kierowali się zasadą kolejności serwowanych potraw – a sztućce układali od zewnętrznej strony nakrycia. Miejsce noży jest po prawej stronie, widelce układamy po lewej. Z reguły uroczyste przyjęcia rozpoczynamy od przystawki, więc użyjemy do niej sztućców położonych najdalej od talerza, stopniowo przesuwając się coraz bliżej niego. To bardzo prosta zasada, którą opisują wszystkie podręczniki dotyczące savoir-vivre’u przy stole.

Jak ułożyć srebrne łyżeczki?

Inna zasada rządzi natomiast sztućcami przeznaczonymi do konsumpcji deseru. Stalowe lub srebrne łyżeczki do tortu, ciasta i innych słodkich przekąsek powinny być umieszczone nad talerzem. Taka sama zasada obowiązuje w przypadki widelczyków deserowych. Organizując eleganckie przyjęcie pamiętajmy o umieszczeniu na stole zarówno łyżeczki, jak i widelca. Srebrne łyżeczki powinny być położone nad widelcem oraz skierowane rękojeścią w prawo. Widelec będzie leżał dokładnie odwrotnie – rękojeścią w lewą stronę. Pamiętajmy natomiast, że srebrne łyżeczki do herbaty różnią się od tych używanych przy jedzeniu ciasta lub tortu – umieszczamy je po prawej stronie talerza, między nożem do dania głównego lub przystawki, a łyżką do zupy.

Serwujemy ryby – gdzie umieścić sztućce?

Sposób serwowania ryb i posługiwania się przeznaczonymi do nich sztućcami również może wzbudzić wątpliwości. Ułożenie widelca i noża do ryb jest analogiczne jak w przypadku zwykłych sztućców – jeśli zamiast mięsa serwujemy rybę w całości – widelec umieszczamy po lewej, zaś nóż po prawej stronie. Stosując się do tych prostych zasad, zawsze będziemy wiedzieć gdzie na stole powinien znajdować się widelczyk do przystawki, a gdzie srebrne łyżeczki do deserów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *